Ogród deszczowy – co to takiego?

Na to pytanie istnieją dwie poprawne odpowiedzi. Ogród deszczowy to po pierwsze oszczędność, a po drugie przysługa dla środowiska. Ogród deszczowy to specjalnie przygotowana przestrzeń oczyszczająca wodę deszczową oraz zatrzymująca ją w gruncie. Spływająca do ogrodów deszczowych woda pochodzi z nawierzchni utwardzonych takich jak ścieżki, place czy dachy budynków. Dzięki prostej w przygotowaniu konstrukcji duża część wody, która po obfitych deszczach spłynęłaby do kanalizacji może pozostać w naszym ogrodzie oraz oczyszczona trafić do wód gruntowych.

Ogród deszczowy w liczbach

Ogrodu deszczowego nie należy przygotowywać na terenie o dużej pochyłości. Dobre miejsce na przygotowanie ogrodu deszczowego znajduje się natomiast w pobliżu rynny odprowadzającej wodę z dachu budynku znajdującego się na naszej działce. Rynna dachowa będzie stanowiła gotowy system doprowadzający duże ilości wody deszczowej do naszego ogrodu. Należy jednak pamiętać, żeby ogród oddalony był o około 50 cm od fundamentów budynku. Powierzchnia ogrodu deszczowego powinna wynosić mniej więcej 2% powierzchni utwardzonej np. dachu budynku w pobliżu, którego będzie się on znajdował. Wysokość wykopu powinna wynosić mniej więcej 80-90 cm. Po przygotowaniu wgłębienia należy je wyłożyć folią pvc (taką jak do oczek wodnych). Pierwszą warstwą wypełniającą nasz wykop jest gruby żwir o średnicy około 5-8mm. Na tym etapie przygotowań ogród deszczowy należy wyposażyć w odpływ przelewowy (rura pozwalająca na przedostanie się nadmiaru wody np..podczas bardzo ulewnych opadów poza ogród deszczowy). Warstwa gruboziarnistego żwiru to około 10-20cm. Kolejne warstwy konstrukcji to piasek, może być zmieszany z innymi kruszywami takimi jak kruszywa wapienne, kruszona cegła lub drobny żwir. Następnie wypełniamy wgłębienie około 40 cm warstwą ziemi urodzajnej oraz sadzimy rośliny. Ostatnią warstwę ogrodu deszczowego możemy udekorować żwirem ozdobnym lub kamieniami. Dodatkową zaletą takiej konstrukcji jest to, że woda zawierająca zanieczyszczenia lub szkodliwe substancje, po przejściu przez kolejne warstwy wypełniające nieckę, zostaje oczyszczona. Ogród deszczowy wchłania 30-40% wody więcej, niż trawnik o podobnych wymiarach.

deszczowe ogrody
ogrody deszczowe

Rośliny w ogrodzie deszczowym

Rośliny w ogrodzie deszczowym pełnią nie tylko funkcję estetyczną. Zaleca się, aby większość roślin zasadzonych w ogrodzie deszczowym stanowiły różnorodne gatunki związane ze strefą bagienną oraz rośliny rosnące na brzegach stawów czy podmokłych łąkach. Te rośliny są przystosowane do rozwoju zarówno w płytkiej wodzie, na podłożu wilgotnym, ale również potrafią przetrwać okresy suszy. Ponadto rośliny hydrofitowe, szczególnie dedykowane do ogrodów deszczowych mają też zdolność do przechwytywania, zatrzymywania i rozkładania szkodliwych substancji w korzeniach, powstrzymują więc zanieczyszczenia przed dostawaniem się do głębszych warstw ziemi. Wbrew pozorom roślin, które kwalifikują się do zasadzenia w ogrodach deszczowych jest bardzo dużo. Są to zarówno trawy (turzyca, ponikło), paprocie, kwiaty (kosaciec, tojeść, niezapominajka) jaki i krzewy, a nawet drzewa (olsza, dereń, wierzba).

Ogrody deszczowe