Eco Graffiti, czyli sztuka wykorzystania mchu

Mech to pospolita roślina, którą każdy zna, ale czy na pewno? Mchy mogą przybierać rozmaite kształty, kolory i rozmiary. W Polsce jest znanych kilkaset odmian tej rośliny. Mchy w największych skupiskach występują w lasach, porastają głównie zacienione części drzew i skał. Ale mają też niezwykłe zdolności adaptacyjne i potrafią przystosować się niemal do każdych warunków. Jeśli tylko zwrócimy na nie uwagę dostrzeżemy je w niemal każdym miejscu. Są obecne w parkach, na wybrzeżach, torfowiskach, a także w miastach, ogrodach, a w ostatnim czasze możemy zauważyć również, jak coraz śmielej przedzierają się także do naszych domów.

Mchy zyskują nie tylko coraz większą popularność, ale też aprobatę przyjmując nowe i ciekawe kształty w naszych domach i ogrodach. Jeżeli chcemy w ciekawy i naturalny sposób uatrakcyjnić naszą przestrzeń za pomocą mchu mamy do wyboru dwa warianty – graffiti lub ściana z mchu.

 

Zielone graffiti

Graffiti lub obraz z mchu wykonujemy za pomocą specjalnej mieszanki. Do jej przygotowania potrzebujemy puszkę piwa, lub maślankę, kilka garści mchu oraz łyżkę cukru. Składniki wrzucamy do blendera i mieszamy aż mieszanka osiągnie jednolitą konsystencję. Następnie rysujemy za pomocą pędzla zarys naszego graffiti. Może to być obraz, napis lub dowolny kształt jakim chcemy ozdobić naszą przestrzeń. Możemy w tym celu użyć szablonu. Następnie pozostaje już tylko czekać, aż mech zacznie się rozwijać. Naturalne graffiti nie tylko ciekawie wygląda, ale również rośnie dając niesamowity efekt.

 

Żywa ściana i obraz z mchu

Ściana lub obraz z mchu wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Zieleń oraz bliskość natury ma pozytywny wpływ na nasze funkcjonowanie, działa relaksująco i uspokajająco. Obecnie często nie znajdujemy czasu na ucieczkę do natury i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Więc jeśli nie możemy choć na chwilę przenieść się do zielonego, spokojnego i tętniącego życiem lasu, to może przenieśmy kawałek lasu do naszego domu? Mech na ścianie jest bezpieczny i przyjazny dla alergików. Nie przyciąga kurzu i zanieczyszczeń oraz jest pozbawiony szkodliwych substancji. Zielone ściany z mchu pełnią również funkcje wygłuszające oraz regulują poziom wilgoci. Pomagają wyciszyć pomieszczenie, co może być doceniane szczególnie przez osoby mieszkające w bloku.

Przygotowanie obrazu z wykorzystaniem mchu jest bardzo proste. Aby stworzyć taki żywy obraz potrzebujemy ramki, kleju florystycznego lub siatki hodowlanej i oczywiście mchu, który możemy kupić w różnych kolorach i odmianach. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie siatki, rozkładamy ją na dnie i mocujemy do ścianek ramki, zakładamy tylną ścianę ramki, a następnie wkładamy mech w oczka siatki. Jeżeli chcemy natomiast użyć kleju florystycznego musimy najpierw oczyścić tylną powierzchnię ramki, nanieść klej i ułożyć mech w dowolnej kompozycji, tak, aby nie pozostawiać pustych przestrzeni.

Pozytywny wpływ na człowieka oraz walory estetyczne zielonych i żywych elementów naszej codziennej przestrzeni są coraz częściej zauważane i wykorzystywane. Zielone dekoracje coraz częściej pojawiają się w domach, mieszkaniach czy nawet biurach. Mech może zdobić całą ścianę lub jedynie jej fragment. Możliwość wykorzystania mchów jest niemal nieograniczona. Możemy z nich tworzyć małe dekoracje lub wielkie konstrukcje. Mogą to być zarówno słowa, sentencje, jak i obrazy płaskie lub przestrzenne (aby uzyskać efekt 3D należy użyć różnych gatunków mchu o odmiennej barwie, wysokości lub fakturze). Dzięki różnorodności kolorów, struktury, a także właściwościom relaksującym i oczyszczając umysł mech jest coraz częściej dostrzegany i doceniany w naszej codziennej przestrzeni. Mech stanowi niezwykłe połączenie miejskiej przestrzeni z naturą.

wykorzystanie mchu