Jak przygotować ogród na zimę?

         Jesień to czas, kiedy otaczające nas rośliny po okresie intensywnego wzrostu zwalniają, zatrzymują się lub po prostu znikają.

Jednak jesień wbrew pozorom nie oznacza odpoczynku od prac ogrodowych. Wręcz przeciwnie, to czas kiedy do zrobienia w ogrodzie jest bardzo dużo, a dni są coraz krótsze. Ale każda praca wykonana w ogrodzie jesienią zostanie wynagrodzona wiosną.

obcinka głęzi
Pomoc zwierzakom zimującym

Zielone trawniki

             Chociaż kolorowe liście na jesiennych drzewach niewątpliwie mają swój urok i wyglądają po prostu pięknie, to jednak w momencie kiedy lądują się na naszym trawniku mogą przysporzyć sporo problemów. Grabienie liści jest uciążliwe i męczące, ale potrzebne. Usunięcie z ogrodu zalegających liści sprawi, że nasz ogród będzie wyglądał ładnie i estetycznie zimą, a dodatkowo efekty będziemy mogli oglądać również na wiosnę. Jeśli pozwolimy na to, aby liście zalegały pod warstwą śniegu, doprowadzimy do odcięcia dopływu tlenu do naszego trawnika, co w konsekwencji spowoduje rozwój pleśni pośniegowej. Podobne konsekwencje mogą spotkać nasz trawnik, kiedy zbyt szybko przestaniemy go przycinać. Trawę należy kosić tak długo jak rośnie. Ostatnie strzyżenie trawnika przypada zazwyczaj na końcówkę października lub listopad, w zależności od pogody i momentu, w którym trawa zatrzyma się na zimowy odpoczynek. Wysokość trawy w okresie zimowym powinna wynosić około 5 cm, tak aby źdźbła nie były zbyt długie i nie leżały przygniecione ciężarem śniegu, gnijąc i tworząc warstwę podobną do liści odcinających dopływ tlenu.

Osłanianie roślin

Wszystkie rośliny, które są wrażliwe na mróz należy okryć. Należy jednak pamiętać o tym, że materiał, którego używamy w tym celu musi przepuszczać powietrze. Do okrycia roślin możemy zastosować słomę, korę, suche liście, agrowłóknine, trociny lub drobne gałązki. Do zabezpieczenia roślin przed mrozem możemy się zabrać na kilka sposobów. Może to być okrywanie, ściółkowanie (ściółkowanie gleby korą lub suchymi liśćmi zapobiega zmianom temperatury w glebie oraz pomaga utrzymać wilgotność), przesadzanie bylin lub kopczykowanie (ochrona dolnych części roślin – około 20-30cm – poprzez przysypanie ich ziemią, trocinami itp.). Bardzo ważną czynnością zapewniającym naszym roślinom przetrwanie, a także zdrowy i szybki rozwój na wiosnę jest obfite podlewanie. Ma to istotne znaczenie ponieważ rośliny mogą wysychać z powodu niedoboru wody, której nie są w stanie pobierać z zamarzniętych gruntów.

W ogrodzie warzywnym

Przygotowanie warzywnika do zimy należy rozpocząć od usunięcia z grządek wszelkich pozostałości takich jak ostatnie warzywa, pędy oraz liście. Niektóre zimujące rośliny możemy pozostawić w ogrodzie na tej samej grządce. Do takich warzyw należy np. pietruszka, por, jarmuż, brukselka. Oczyszczony teren przeznaczony na uprawę warzyw należy następnie przekopać, a przy tym wzbogacić odpowiedni nawozem. Powinniśmy pamiętać o unikaniu nawozów z dużą zawartością azotu, ponieważ przyczyniają się one do intensywnego wzrostu zielonych części roślin, które są najbardziej narażone na przemarznięcie. Zalecane do tego celu są nawozy pochodzenia naturalnego takie jak kompost lub obornik.

Dla jednych koniec dla innych początek czyli co sadzimy jesienią

            Dla niektórych roślin to właśnie jesień jest najlepszą porą na pojawienie się w ogrodzie. Tak jest na przykład w przypadku większości drzew liściastych i krzewów,  a także kwiatów jednorocznych i roślin cebulkowych. W przypadku drzew należy zwrócić wagę czy gatunek, który chcemy, aby pojawił się w naszym ogrodzie nie charakteryzuje się szczególną wrażliwością na mrozy. Zdecydowaną większość drzew najlepiej jednak sadzić jesienią, gdy są pozbawione liści, czyli po zakończeniu przez nie wegetacji. Najlepiej zrobić to kilka tygodni przed nadejściem mrozów tak, aby rośliny zdążyły się ukorzenić. Ponadto duża wilgotność typowa dla jesieni sprawi, że łatwiej się przyjmą w nowym miejscu. Jesień to także czas na sadzenie kwiatów takich jak tulipany, hiacynty, przebiśniegi, szafirki, krokusy, narcyzy i wiele innych. Cebulki zasadzone jesienią przezimują w ziemi, a wczesną wiosną barwnie udekorują nasz ogród.

ostatnie grabienie liści