Las w słoiku

Miniaturowy las w Twoim domu
u

Co to jest „Las w słoiku”?

Jest to kompozycja roślin zamknięta w szklanym naczyniu, nie wymagająca pielęgnacji, a jedynie promieni słonecznych.

Jak to działa? 

Każda roślina wydziela tlen i wodę, w tzw. jasnej fazie fotosyntezy (poprzez działania promieni słonecznych) powstaje fotoliza wody. Następnie woda zbiera się na ściankach słoika po czym spływa po ściankach w dół, gdzie zbierana jest poprzez mech (magazyn wody). W fazie ciemnej roślina już nie wydziela ani wody ani tlenu, znajduję się wtedy w fazie odpoczynku i jedynie oddycha wcześniej wydzielonym tlenem. 

jak zrobić las w słoiku

Jak zrobić własny Las w słoiku?

Do tego będą nam potrzebne:

 • Szklane naczynie z zamknięciem (wysokość naczynia zalecana od 25-30cm)
 • Ziemia żyzna, kwiatowa uniwersalna z pH (H2O) 5,5 -6,5
 • Perlit (skała pochodzenia wulkanicznego, reguluje nadmiar wody)
 • Węgiel aktywny, kokosowy (służy jako środek zapobiegający powstawaniu grzybni), jeżeli nie mamy węgla to również możemy użyć włókno kokosowe
 • Keramzyt (jako drenaż)
 • Dowolne rośliny wilgociolubne
 • Mech (najlepiej poduszkowy)

Przygotowanie: 

 1. Na spód słoika wsypujemy około 2 cm keramzytu.
 2. Ziemię należy wymieszać z węglem aktywnym lub włóknem kokosowym i wysypać na keramzyt (warstwa około 3-4cm).
 3. Następną warstwą jest perlit. Staramy się wysypać go tuż koło ścianek szkła, a nie bezpośrednio na środek naczynia. Perlit służy również jako dekoracja. Warstwa przy ściankach powinna mieć około 1-2cm.
 4. Na perlit wysypujemy rozrobioną ziemię z węglem aktywnym (warstwa około 3-4cm).
 5. Rośliny wyciągamy z doniczek i rozluźniamy korzenia palcami, po czym robimy dołki w ziemi i sadzimy rośliny. Pamiętajmy aby korzenie były pokryte ziemią.
 6. Mech czyścimy od igieł i liści jeśli są, a następnie płuczemy pod bieżącą wodą, tak aby spłukać grzybnie które mogą zaszkodzić naszym roślinom, po czym wsadzamy go do słoika.
 7. Słoik jest gotowy. Pozostaje tylko zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgoci. Wodę dozujemy za pomocą zraszacza do tego stopnia, aż zobaczymy, że woda doszła (od góry) do warstwy z perlitem (Nie niżej! By nie przelać słoika).
las w słoiku