Ogrodowy domek dla jeży

Duże aglomeracje bardzo dynamicznie się rozwijają. W miejscach, gdzie jeszcze wczoraj było szczere pole następnego dnia budują się domy. Tak szybko jak przybywa ogrodów i działek wokół, których wznosimy piękne i niekiedy monumentalne ogrodzenia czy mury równie szybko kurczą się miejsca, w których występują jeże. Przez to jeże eksplorują również zabudowane osiedla, okolice domków jednorodzinnych i nie tylko…

Pożyteczny przyjaciel

Jeże pojawiające się w Naszych ogrodach to tylko pożytek. Te małe, przyjazne stworzenia odżywiają się owadami żerującymi na roślinach, dżownicami, ślimakami, małymi płazami i gadami, a nawet jajkami. Ciekawostką jest, że jeża nie interesują warzywa ani owoce z Naszego ogrodu, ale gdy nie potrafi znaleźć innego pożywienia zaspokoi swój głód czymkolwiek co znajdzie. Jeże możemy nawet dokarmiać resztkami z obiadu, na pewno kurczak mu bardzo posmakuje, ale dopilnujmy by był pokrojony, bo Nasz ogrodowy przyjaciel może zakrztusić się z łakomstwa. Jeże potrzebują również dużo wody, najlepiej źródlanej, gdyż woda z kranu może zawierać za dużo chloru. Pamiętajmy również, że jeże to zwierzęta żerujące nocą więc dokarmiamy je pod wieczór, a resztki zbieramy rano. Pamiętajmy również, że dokarmianie może prowadzić do zalęgania się gryzoni.

Kolce nie zawsze wystarczą do ochrony

Musimy wiedzieć, że jeże w Polsce są pod ochroną i nie możemy ingerować w jakikolwiek sposób w ich życie. Możliwość ingerencji pojawia się dopiero, gdy zwierzę jest ranne i konieczne staje się ratowanie jego życia. Ranne zwierze trzeba zawieźć do weterynarza a szansa na bliższy i bardziej bezpośredni kontakt ze zwierzęciem pojawi się gdy będzie ono potrzebowało rehabilitacji oraz gdy nie będzie w stanie samodzielnie przeżyć, wówczas będziemy mogli się nim zaopiekować jeśli mamy na to odpowiednie warunki.

Jeże większość roku napychają się by zgromadzić taką ilość brązowego tłuszczu, aby móc przespać całą zimę. Jednak, gdy jeże nie zdołają zgromadzić tego cennego dla nich tłuszczu mogą znaleźć się w obliczu poważnego niebezpieczeństwa, czyli zbyt wczesnej pobudki. Niestety, gdy jeże wzbudzą się z hibernacji za wcześnie mogą sobie same nie poradzić, mianowicie jeże przy -10°C mogą nawet zamarznąć. Gdy znajdziemy takiego wychłodzonego jeża, należy go stopniowo rozgrzewać by nie dostał szoku termicznego. Najlepiej, gdy na noc zostawimy go z termoforem, tak by miał źródło ciepła obok siebie oraz sam mógł zdecydować jak blisko niego chce być. Jeże budzące się z hibernacji potrzebują bardzo dużo wody. Gdy zaobserwujemy, że zwierze markotnie rusza się po takim przebudzeniu to najprawdopodobniej nie jest w stanie samo się napić i potrzebuje kroplówki, którą może zapewnić mu tylko opieka specjalisty.

Mała architektura czyli domek dla jeża

Najlepszą legalną formą posiadania pożytecznego sąsiada jest stworzenie dla niego warunków, w których będzie mógł bezpiecznie żyć. Gdy jeż do Naszego ogrodu przyjdzie sam i nie będziemy mu przeszkadzać, z pewnością pozostanie na dłużej i przysłuży się dla Naszego ogrodu. Na początek musimy sprawdzić czy do Naszego ogrodu jest możliwość przejścia. Jeżeli ogród graniczy z otwartym polem możemy zrobić do niego przepust. Dorosły osobnik ma do 35 cm i może ważyć nawet 2 kg, więc przepust powinien mieć minimum 20 cm średnicy. Następną rzeczą jest stworzenie idealnego schronienia dla ogrodowego przyjaciela. Jeże uwielbiają kryć się w gęstych krzakach, stertach suchych gałęzi. Najważniejsze dla nich by potencjalny dom był bezpieczny, osłonięty przed wiatrem oraz ciepły. Chcąc sprawić żeby jeż miał swój mały domek obok naszego możemy wybrać kilka możliwości. Mamy duży wybór w Internecie gotowych domków, ale jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy możemy również zrobić to sami. Najlepiej gdy podstawą Naszego domku będzie styropian o grubości minimum 10 cm. Kolejna warstwa to sucha trawa oraz małe gałązki, z których jeż zrobi sobie gniazdko wewnątrz domku. Następnym etapem jest zrobienie ścian z grubszych gałęzi i w tym momencie mamy dużą dowolność i ilość możliwości, ale pamiętajmy, że głównym i najważniejszym punktem naszej architektury musi być bezpieczeństwo więc do budowy naszego domku zalecam używania sznurka, drutu lub nawet trytytek. Podstawę grubych gałęzi w Naszej konstrukcji ułóżmy w formie studni, musimy pamiętać o przepuście którym jeż będzie wchodził. Do tego proponujemy użyć rurę PCV o średnicy 200mm. Studnie budujemy do wysokości 40-50cm, na wierzchu układamy rząd gałęzi, tworząc w ten sposób solidną konstrukcję. Całość zamaskujmy dodatkowo gałązkami świerka by dodatkowo osłonić domek przed wiatrem. Stworzenie takiej konstrukcji umożliwia nam na wierzchu domku stworzyć jeszcze składzik na gałęzie, które możemy tam ułożyć, lecz pamiętajmy by Nasz domek był solidny i nie zapadł się na rodzinę jeży.

Jak pisaliśmy wcześniej jeże potrzebują wodę w prosty sposób możemy zrobić mały zbiornik na wodę. Butelkę 5L przeciąć 2/3 wysokości butelki, przeciętą część odwrócić o 180 stopni.

ogrodowy dom dla jeża
dom dla jeża
ogrodowy dom dla jeża