Skrzynia z warzywami i ziołami

Skrzynia z warzywami i ziołami to świetny pomysł zarówno na dużej działce, jak i w małym ogródku. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się świetnie jako sposób na wydzielenie niewielkiego, odrębnego miejsca na kilka grządek, które będą się wyróżniać ze względu na walory estetyczne skrzyni.

A teraz kilka słów o tym jak się za to zabrać. Tworzymy skrzynie bez dna, materiały jakie do niej użyjemy zależą całkowicie od Nas. Najprostszym sposobem jest stworzenie skrzyni z drewna, lecz musimy pamiętać o zaimpregnowaniu skrzyni lub obiciu od wewnątrz włókniną. Skrzynie można również zrobić z płyt betonowych lub wymurować ze starej cegły albo kamienia. Jeżeli chcemy, aby skrzynia była dosyć niska proponuję pod skrzynią zrobić jeszcze podkop by warstwy, które powinny się w niej znaleźć i które zaraz wymienimy były dosyć duże. Na sam spód dajemy gałęzie wykładając spód naszej skrzyni.

Kolejnym elementem jest wypełnienie do 2/3 głębokości skrzyni materiałami organicznymi. Nasz materiał organiczny musimy spryskać aktywatorem do kompostu by rozpocząć rozkład materii organicznej. Na obecną warstwę wykładamy słomę żytnią. Na słomę polecamy wyłożyć wysuszone pędy pokrzyw, jeżeli nie mamy możliwości ich zdobycia można pominąć ten element, ale oczywiście polecamy to rozwiązanie. Pokrzywy mogą nam tu posłużyć jako naturalny nawóz. Pokrzywy są roślinami bogatymi w witaminy, składniki odżywcze i azot przez co dostarczą zasadzonym w skrzyni warzywom i ziołom wielu mikroelementów wspomagając ich wzrost.
Kolejna warstwa to 5 cm ziemi kompostowej, na którą wysypujemy wermikulit, który należy następnie wymieszać z ziemią. Wermikulit to ogólnodostępny w sklepach ogrodniczych materiał skalny w postaci płytek lub kryształków powstały naturalnych procesach wietrzenia. Jego bogaty skład pozytywnie wpływa na utrzymywanie wilgoci w glebie i jest dobrym dodatkiem do podłoża uprawnego, ponieważ poprawia strukturę gruntu przez jej spulchnienie. W konsekwencji przyczynia się do szybszego wzrostu roślin oraz wspomaga działanie nawozów.
Na przedostatnią warstwę jeszcze raz wykładamy słomę, na którą z kolei wysypujemy ziemię kompostową i Nasza skrzynia na warzywa i zioła jest gotowa. Warstwy, które stworzyliśmy będą wpływać na żyzność gruntu w skrzyni, a posadzone w niej rośliny będą przynosić Nam duże plony.