Zielone dachy

Zielony dach na budynku mieszkalnym lub gospodarczym, garażu, wiacie czy altanie, to świetny sposób na uzyskanie bezpośredniej bliskości z naturą (zwłaszcza w mieście) oraz na powiększenie przestrzeni, w której natura może swobodnie się rozwijać w miejscu, które może być postrzegane jako bezużytecznie i pozostanie w żaden sposób niezagospodarowane. Zabierając przyrodzie coraz więcej miejsca na kolejne betonowe konstrukcje oddajmy jej przestrzeń, z której i tak nie korzystamy.

Mówiąc o zielonych dachach mamy dwa warianty – dachy ekstensywne i intensywne – różniące się od siebie możliwością ich zaadaptowania do przestrzeni, którą dysponujemy, grubością warstw stanowiących podłoże, a co za tym idzie ciężarem, a także ilością zabiegów pielęgnacyjnych i nakładów finansowych jakie musimy ponieść, aby taki zielony dach stworzyć i utrzymać.

Dach ekstensywny to dach nieużytkowy. Przygotowanie takiego dachu jest proste, a na efekty nie trzeba długo czekać. Dach ekstensywny ma niewielką ilość i grubość warstw wegetacyjnych (10-15cm) oraz o wiele mniejszą wagę niż warstwy dachu intensywnego. W obu przypadkach po pierwsze musimy się upewnić czy przewidziane obciążenie dachu nie wpłynie na bezpieczeństwo budynku. Aby dachy zielone mogły powstać, należy również odpowiednio przygotować budynek, czyli zapewnić izolację wodną i termiczną. Na dachach ekstensywnych sadzi się głównie rozchodnik, rojnik, ozdobne trawy sucholubne, niektóre zioła i gatunki łąkowe. Wybierając gatunki roślin jakie zostaną zasadzone w tym nietypowym ogrodzie należy zwrócić uwagę na to, czy są one odporne na trudne warunki takie jak susza, wiatr czy palące słońce.

Drugi typ dachu to dach intensywny. Zielone dachy intensywne poza walorami estetycznymi pełnią również funkcję powierzchni użytkowych i formy ogrodu, w którym możemy spędzać czas i pozwolić sobie na odpoczynek. Dachy intensywne mogą być wyłącznie częścią budynków i innych obiektów o stabilnym i płaskim zadaszeniu, a także tarasów o odpowiedniej wytrzymałości. Dach intensywny charakteryzuje się dużo grubszą warstwą podłoża oraz uprawą znacznie bardziej zróżnicowanych gatunków roślin takich jak rośliny cebulowe, byliny, trawy, krzewy, a nawet drzewa. Należy jednak pamiętać, że wyszukane i bujnie rosnące gatunki roślin oznaczają też więcej pracy, gdyż zazwyczaj ich utrzymanie jest bardziej wymagające. Na dachach intensywnych należy zawsze pamiętać o dopuszczalnym obciążeniu konstrukcji, ponieważ ciężar układu warstw może dochodzić nawet do kilkuset kilogramów na 1 m2.

Zielone dachy są atrakcyjnym i ekologicznym sposobem na dodanie, zwłaszcza w miejskim krajobrazie odrobiny świeżości i naturalnego uroku. Zielone dachy poza pięknym wyglądem i korzyściami ekologicznymi posiadają jeszcze kilka innych zalet. Pierwszym z nich jest złagodzenie klimatu jaki panuje w miastach, gdzie dominujące i natłoczone betonowe budynki przyciągają i kumulują ciepło. W aglomeracjach temperatura powietrza w ciepłe dni może być nawet o kilka stopni wyższa niż poza miastem. Zielone dachy przez gromadzenie i utrzymywanie wody z opadów zapewniają większą wilgotność powietrza. Poza tym dachy pokryte mieszanką bitumiczną nagrzewają się, aż dwukrotnie bardziej niż zielone dachy, osiągając latem temperatury nawet do 70°C. Zielone dachy nie tylko stanowią naturalną regulację temperatury w domu, ale także zdecydowanie przyczyniają się do oczyszczania powietrza pochłaniając obecne w nim pyły. Ponadto zielony dach jest również naturalną barierą dźwiękową dla budynku. Zielony dach wycisza budynek poprzez odbijanie i częściowe pochłanianie około 20 – 30dB hałasu. Zielony dach chroni też pokrycie dachowe przed wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak wahania temperatury, słońce, deszcz i wiatr przez co zdecydowanie przedłuża żywotność dachu.

Zielone Dachy w metropolii
Zielone Dachy kamienica